13 December 2010

Moher / Mohair

(for the text in English, scroll down)

Kao što znate, završila sam nedavno onaj šal od mohera. To me ponukalo da napišem post o tom materijalu.


Sudeći po reakcijama pletilja, ljudi se obično dele na one koji ga vole i na one koji ga ne vole - retko ko je prema njemu ravnodušan. Bio je naročito popularan 80-ih godina prošlog veka kada je u modi bilo sve što je čupavo i paperjasto i ja ga tada nisam mnogo volela. Zapravo, nisam mnogo ni znala o moheru, osim da je čupav, da je prirodnog porekla i da ga nikako ne želim na sebi.

I onda sam rešila da razbijem kod sebe taj tabu i da naštrikam šal od mohera. Veliki korak, nema šta! :) I dalje mi to nije najomiljenije predivo, ali sam ipak malo smekšala prema njemu.

Elem, moher se dobija od angorske koze. Ova sorta koze poreklom je iz Turske i ime je dobila po glavnom gradu, Ankari, koji se ranije zvao Angora. Angorska koza ima dugu dlaku i meni, kao laiku, više liči na ovcu, verovatno upravo zbog tako dugog runa koje podseća na ovčije. Evo, procenite sami:


Photo by Erica Peterson (IMG_0168) [CC-BY-2.0 (www.creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons


Photo by Sharon chestnutt at en.wikipedia [Public domain], from Wikimedia Commons


Je l’ da da više liči na ovcu nego na kozu?

Ne treba je brkati sa angorskim zecom, čija se dlaka koristi u proizvodnji jednog drugog čupavog prediva, angore. A ni sa angorskom mačkom, naravno! ;)

Moher je vrlo lagan i vazdušast pa je dobar toplotni (a i zvučni) izolator. Osim toga, vrlo je otporan na vatru pa se često upotrebljava u materijalima za opremanje javnih prostora kao što su koncertne i pozorišne dvorane, hotelski lobiji i slično, mada se koristi i u proizvodnji tepiha i štofova za odela. Kada se od njega pravi vunica, često se kombinuje s nekim drugim vlaknom, prirodnim ili sintetičkim, koje služi da poveže i drži na okupu svilenkasti i vazdušasti moher. Kvalitet prediva zavisi od udela mohera i što je taj udeo veći, to je i vunica kvalitetnija.

Iako je moher vrlo mek, kažu da zna da iritira kožu kao i sva prirodna vlakna.



English text:
As you know, I recently finished that mohair wrap and that experience inspired me to write a post about mohair.



Judging by knitters’ reactions, people either like it or hate it – not many people are indifferent. It used to be very popular in the 1980s when it was fashionable to wear anything hairy and fluffy and I didn’t like it much then. As a matter of fact, I didn’t know much about mohair except that it is hairy, that it is a natural fiber and that I didn’t want it on my body.

And then I decided to break the taboo and make myself a mohair scarf. A bold move, don’t you think! :) It still isn’t my most favourite yarn but I have warmed up to it a bit. Anyway, mohair is obtained from the Angora goat. This breed originated in Turkey and is named after the Turkish capital, Ankara, formerly known as Angora. The Angora goat has a long-haired fleece and to me, as a non-expert, this animal looks more like a sheep than like a goat, probably because of its long hair. See for yourself:



Photo by Erica Peterson (IMG_0168) [CC-BY-2.0 (www.creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons


Photo by Sharon chestnutt at en.wikipedia [Public domain], from Wikimedia Commons

Doesn’t it look more like a sheep than like a goat?

It is not to be mixed up with the Angora rabbit, whose coat is used to produce another fluffy yarn, angora wool. Or with the Angora cat, of course! :)

Mohair is very light and airy, which means it is a good heat and sound insulator. Apart from that, it is highly resistant to fire, which is why it is often used for public places such as concert halls, theatres and hotel lobbies but it is also used in the production of carpets and cloths for men’s suits. When it is used to produce yarn, it is often combined with another type of fiber, natural or synthetic, which binds the silky and fluffy mohair and keeps it together. The quality of the yarn depends on the amount of mohair.

Even though mohair is very soft, they say it can irritate the skin, just like all natural fibers.

9 comments:

  1. U ormaru su mi ostala 2 mohair džempera koja povremeo, vrlo rijetko, još i stavim na sebe. Mislim da je moj problem to što imam reakciju na mohair, bode me i pika kao najgora neobrađena hercegovačka vuna! Na žalost nisam sačuvala deklaracije ovih mojih mohaira, ali kako je bio uvoz iz Italije, mislim da je bio visoki postotak mohaira i vune uz neznatnu sintetiku.
    Osobno, nikako ne bih preporučila mohar početnicima u pletenju, mohair ne trpi paranje, ispravljati eventualne pogreške je noćna mora na mohairu. Jednako tako nikako plesti za djecu od mohaira, to je vlakno na koje najčešće pokazuju alergijsku reakciju, tako da odjevni predmeti, dekice i sl. ne dolaze u obzir.
    Jedina kombinacija s mohairom koja me intrigira je ona sa svilom, to bih voljela probati, a ako me i to bude pikalo onda dižem ruke od mohaira zauvijek.

    ReplyDelete
  2. Draga Heklice, ovo je jedan zaista informativan post. I, uzgred budi rečeno, kladila bih se u svoje nove bambus igle da je ovo na slici ovca, a ne koza. Ali, kao što kažu, live and learn...

    ReplyDelete
  3. hihi, i ja bih rekla da je ovca :)

    ReplyDelete
  4. Meni nekako moher ne leži, verovatno sam ga se "nanosala" davnih osamdesetih, ali kad pogledam tvoj šal, sve se nešto mislim... možda bih mogla da probam:)!
    Ona životinjka mi stvarno ne liči na kozu:)!

    ReplyDelete
  5. Meni moher izgleda predlakavo. Ne znam to objasniti, kao da imam dojam da bi mi sve te mini dlačice završile u ustima kad bih navlačila džemper na sebe.
    Informativan post. Meni te koze isto liče na ovce. Skoro sam umrla od smijeha na sliku ove s crnom glavom ;)

    ReplyDelete
  6. Nemam pojma sta je moher, tacnije nisam znala, ali sve mi se cini da cu sutra pozuriti u prvu pozamanterijsku radnju da pipnem :D
    I da, meni je to ovca, sa glavom koze :D

    ReplyDelete
  7. Hehe, sa dozom zebnje secam se tih dzempera iz 80ih... I ja spadam u ljude koji ne vole moher, zato sto se njegova vlakna kace za sve ostalo, kaput, kosu... i usta:)

    A dvojba da li je koza ili ovca, ma zar je bitno ... a mislim da ne lici na kozu jer ima spustene usi :)

    ReplyDelete
  8. Ajme, vidi ovce - pardon koze :) Meni izgleda kao "hipi-ovca" :)) Moher - mogla bi da napravim šal od njega i ponekda mi se čini, da rijetki puloverčiči baš nekako elegantno izgledaju, ali - rijetki su i neprimerni za mene. Pozdrav :)

    ReplyDelete
  9. To me it depends, if it is too hairy, I do not like it. However, there are some great mohair yarns out on the market that are soft and airy.

    ReplyDelete